Barkod Etiketi Nasıl Bir Özelliğe Sahiptir?

Marketlerde, hastanelerde, mağazalarda ve elektronik ürünlerin üzerinde görebileceğiniz türden bir etiket olan barkod etiketi, üzerinde ürün bilgileri bulunan yapışkanlı bir kağıt özelliğindedir. Barkod etiketleri özellikle günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Hemen hemen her ürünün üzerinde mutlaka bir adet barkod etiketi bulunmaktadır. Bu etiketler hem tüketiciler için hem de ürün satışı yapan satıcılar için ürünle ilgili önemli bilgileri içermesi bakımından oldukça önemlidir. Mesela bir markete gidildiğinde duvara sabitlenmiş bir barkod okuyucu görmeniz mümkündür. Bu barkod okuyucular yardımıyla üzerinde barkod etiketi bulunan bir ürünü, barkod etiket okuyucusuna tuttuğunuz takdirde bu ürünün birim fiyat bilgisi, ürünün menşei, stok kodu gibi çeşitliBarkod Etiketi Nasıl Bir Özelliğe Sahiptir?lik arz eden bilgelerini ekranda görebilirsiniz. Bu özelliklerinden dolayı barkod etiketler üzerine yapıştırılmış oldukları ürün hakkında bilgi edinilmesine büyük ölçüde yardımcı olan bir nesne durumundadır.

Barkod etiketler kendiliğinden yapışkanlı bir yapıya sahip bulunmaktadırlar. Barkod etiketler kağıt balı ve plastik bazlı olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Plastik bazlı olan barkod etiketler kâğıt balı olan etiketlerden daha uzun ömürlü ve ışık, su, nem, su gibi dış etkenlerden kağıt bazlı etiketlere oranla daha az olumsuz etkilenirler. Ancak plastik bazlı etiketlerin kullanım alanları oldukça sınırlı ve maliyetleri de kâğıt bazlı barkod etiketlere göre daha yüksek olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmezler.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra barkod etiketler üzerine iki faklı yöntem kullanılarak baskı alım işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler ise direkt termal baskı ve termal transfer baskı uygulamaları şeklinde gerçekleştirilirler. Direkt termal baskı yöntemi ile baskı alım uygulaması termal barkod etiketler için kullanılmaktadır. Termal barkod etiket ısıya maruz bırakıldığı takdirde tepkimeye girer ve karır. Bu etiketler üzerine baskı alım işlemleri sırasında ribon ay da benzeri nitelikte bir sarf malzemeye ihtiyaç söz konusu olmaz. Bu yönleriyle oldukça düşük bir maliyetle basım işleminin gerçekleştirilmesine katkı sunarlar.

Termal özellikli etiketlerin dışında kalan etiket çeşitlerinde baskı işleminin gerçekleştirilebilmesi için ribon olarak ifade edilen barkod mürekkebinin kullanımı gereklidir. Aksi taktirde baskı işlemi gerçekleştirilemez. Ribon gereksinimi olan baskı uygulaması ise termal transfer baskı yöntemi olarak isimlendirilmektedir.

 Etiketler

Barkod etiketler kâğıt bazlı olan etiket türleri ve plastik bazlı etiket türlerinden oluşmaktadırlar. Kağıt bazlı olan barkod etiket çeşitleri arasında; Floresan etiketler, Karton etiketler, Kuşe etiketler, Lamine termal etiketler, Lazer, Vellum etiketler, Eko termal etiketler, Dipfriz termal etiketler, Sandviç etiketler, Fastyre etiketler, Suda eriyen etiketler ve Kırılgan etiketler bulunur. Plastik bazlı etiketler arasında ise; Şeffaf etiketler, Opak PP etiketler, Data PE etiketler, Opak PE etiketler, Void etiketler, Silvermat etiketler ve benzer türde pek çok etiketler bulunmaktadır.

 Barkod Etiketlerin Fiyatı Neye Göre Değişmektedir?

Etiketlerin cinsine, etiketlerin boyutuna, tek seferde gerçekleştirilen sipariş adetlerine göre etiket fiyat bilgisi değişiklik göstermekte olduğundan dolayı, etiket fiyatı ile ilgili bilgi verilmesi pek mümkün olmamaktadır. Fiyat bilgisi edinmek isteyen Pan etiket müşterilerinin firma yetkilileri ile iletişime geçerek etiket fiyat teklifi almaları mümkün olabilmektedir. Bunun için www.panetiket.com internet sitesini ziyaret ederek çok daha detaylı bilgi sahibi olmanız mümkün olmaktadır.

One thought on “Barkod Etiketi Nasıl Bir Özelliğe Sahiptir?

  • Eylül 25, 2017 tarihinde, saat 7:56 pm
    Permalink

    eko termal etiket kullanımını tercih ediyorum. Plastik bazlı etiketler de çok işime yarar fakat çok fazla tüketimim olduğu için hem maliyet hemde ekonomi açısından etkileyecek durumlarda bulundurma istemiyorum kendimi hem ucuz hemde iş görmesi bana yetiyor

Yorumlar kapatıldı.