Barkod Etiketleri Kullanımı Nasıldır?

Barkod etiket nedir?

Ticari amaçlı ürün satan her işletme ya da firma ürünlerde etiket kullanır. Bunun sebebi satışta olan ürün hakkında ücret bilgilendirmesinin yapılabilmesidir. Bununla birlikte barkod etiket kullanımı da gerçekleştirilmektedir. Bu etiket ise tamamen bir sistem üzerinden hareket edilmesini sağlayarak işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amaçlıdır. Barkod etiketler üzerinde kalın ve ince çizgiler bulunur. Bu çizgiler sayesinde barkod okuyucusuyla barkod etiketin sisteme tanımlanması yapılarak ürünle ilgili gerekli bilgilere ulaşılmaktadır.

 Barkod etiketi nasıl kullanılır?

Kullanılacağı ürün için barkod etiketi sistem üzerine kayıt edilir. Peki, nedir bu bilgiler? Tamamen kullanılacağı ürüne ait bilgileri içermektedir. Fiyat bilgisi, ürün nerede üretilmiş, hangi ürün grubuna dahil, stok bilgisi gibi detaylı bilgiler sisteme girilir ve barkot etiketine bu bilgiler tanımlanır. Bu sayede rafa konulan ürünü bir müşteri satın aldığında hem kasada işlemlerin yapılması kolaylaşır hem de stok kontrolü daha sağlıklı olur. Bu sebeple başta tekstil ile gıda sektörü olmak üzere birçok sektördeki firma ve şirketlerde barkod etiketleri kullanılmaktadır.

 Barkod etiketleri özellikleri nelerdir?

Barkod etiketleri kasa işlemleri, satış raporları, stok işlemleri gibi ürün hareketlerinin kolay şekilde yapılabilmesini ve kontrol edilmesini sağlar. Teknik açıdan özelliklerinden bahsetmek gerekirse; öncelikle etiketin tüm fiziksel özellikleri kullanılacağı ürüne göre tasarlanmalıdır. Ebatları, etiket görünüşü hepsi detaylı olarak düşünülmelidir. Sonrasında da barkod etiket üretimi için gerekli adet kararlaştırılmalıdır. Adetlerin yüksek olması maliyetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte barkod etiketin kullanılmak istendiği ürün eğer çok küçükse maliyetler fazla yükselebilir. Böyle bir durumda tavsiye edilen çözüm ise, ürünün sergilendiği raf, çekmece ya da dolapların kapaklarına uygun üretilecek olan barkod etiketler ile satış işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Bu sayede üzerine uygulanmasının zorluğundan dolayı yaşanacak iş gücü zorluğu ile maliyet masrafından kurtulmuş olunacaktır.