Barkod Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Barkod etiketi nedir?

Satışa sunulan tüm ürünler aslında etiketlenmektedir. Fakat ürünlerin detaylı bilgilerinin belli bir düzen içerisinde kontrol edilebilmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden de barkod etiketleri kullanılmaktadır. Yani aslında barkod etiketi bir etiket çeşididir, ancak sistem üzerinden kayıtlı bilgilerin detaylı görülebilmesini sağlayan bir etikettir.

 Barkod etiket nasıl kullanılır?

Sistem üzerinde kayıtlı olan bilgilerin görülmesi için barkod etiket kullanıldığı belirtilmişti. Peki, sistem nasıl işlemektedir? Her markanın ya da firmanın kullandığı farklı sistemler bulunmaktadır. Bu sistem özelliğine göre üretilen barkod etiketinin bulunduğu ürünler, ilk önce kullanılan sisteme kayıt edilir(cinsi, özellikleri, fiyatları). Daha sonrasında da bu ürünlerden her hangi bir tanesinin satılması durumunda satışı yapan kişi ya da kasiyer, satın alan kişiye yani müşteriye teslim etmeden önce kasada ilgili sisteme barkodu okutarak ekranda görüntülenen bilgiler dahilinde gerekli satış işlemlerini gerçekleştirir ve bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ürün müşteriye teslim edilir.

Böylelikle satılan ürün hem otomatik olarak stoklardan çıkış yapılmış olarak gözükecektir hem de günlük satış raporlarının kontrol edilmesi esnasında her hangi bir problem olduğunda kontrollerin kolaylıkla yapılabilmesini sağlayacaktır. Barkod etiketleri bu özellikleri sebebiyle oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Hatta neredeyse sınırsız denilebilir. Hemen hemen tüm sektörlerde ve farklı alanlarda barkod etiketleri kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden barkod etiket üretimi esnasında dikkatli olunması ve istenilen özelliklerde doğru tekniklerle üretilmelidir.

One thought on “Barkod Etiketleri Nasıl Kullanılır?

  • Şubat 11, 2018 tarihinde, saat 6:35 pm
    Permalink

    depomuzda kullanmış olduğumuz kolilerin üzerine yapıştırdığımız kargo için etiketleri temin ettiğimiz firmadan memnun değiliz lütfen bize yardımcı olur musunuz yüksek miktarda almayı planlıyoruz.

Yorumlar kapatıldı.