Ribona İhtiyaç Duyan Ve Duymayan Etiketlerin Özellikleri

Günlük yaşantımız da sıklıkla kullandığımız etiketler, ürün satışımı da ve alışımız da bize büyük avantajlar sağlar. Özellikle iş yerlerin de sıklıkla kullanılan etiketler, ürün sayımın da ve barkod okumun da büyük kolaylıklar sağlar. Etiketlerin kullanım alanları çok geniş olduğundan dolayı, çeşitli etiket türleri bulunur. Örnek olarak kuru bakliyatlar da termal etiketler kullanılabilir. Çeşitli türleri olan etiket türleri iki gruba ayrılır.

 Termal etiket türleri, çeşitleri ve termal etiketi kullanabileceğiniz ürünler:

Termal etiket türleri, üretim kolaylığı sayesin de işletmeler tarafından tercih edilen etiket türlerinin arasındadır. Termal etiketler üretimi aşamasın da ribon kullanılmaması nedeniyle maliyeti düşük olan bir etiket türüdür. Çalışma prensibi termal maddenin sıcaklık sayesin de eritilip üretilmesi sonucu oluşur. Termal etiketler de maliyeti en ekonomik olarak karşımıza çıkan eko termal etiketler hızlı tüketilen ürünler de kolaylıkla kullanılabilir. Eko termal etiketin kullanılmasın da, size de belirtileceği gibi; sıcak, fazla ışık alan, nem değeri fazla olmayan yerler de tutulmasıdır. Eko termal etiketten tam anlamıyla verim alabilmek için bu hususlara dikkat etmeniz gerekir. Diğer dikkat edilmesi gerekenin nokta ise eco termal etiketi hızlı tüketilen gıdalarda kullanılması gerektiğidir. Maalesef diğer etiket cinslerine göre kullanım süresi daha az olan eco termal etiket, satışı hızlı bir şekil de devam eden ürünlerin üzerine yapıştırıldığın da, hızla satılan ürünle beraber bir sorun çıkmayacaktır.

Eco termal etiketin ortalama kullanım süresi 3 veya 6 aydır. Son tarihini dolduran etiketler kararma yapmaya başlayacak ve bu yüzden kullanılamayacaktır. Eco termal etiketin kararma yapmasını önlemek için, dışarıdan gelen zararlı etmenlerden korumanız yeterli olacaktır. Kuru bakliyat gibi ürünlerin üzerinde kullanıldığın da, kullanım süresini uzatmanız mümkün olmaktadır. Diğer bir termal etiket cinsi olan lamine termal etiketler, eco termal etikete göre daha verimlidir. İkisinin de üretimi aşamasın da, ribon kullanılmaması maliyetinin düşük olmasını sağlar. Kullanılan süresi daha uzun olan lamine termal etiket dış faktörlere karşı da daha dayanıklıdır. Eco termal etikete göre en büyük farkı, lamine termal etiketin üzerin de onu dış faktörlere karşı daha dayanıklı yapan şeffa bir plastik tabakasının olmasıdır.

Lamine termal etiketin ortalama kullanım süresi 6-9 Aydır diğer eco termal etikete göre %30 daha dayanıklı olan lamine termal etiketi, nemi fazla olmayan gıdalarda da rahat bir şekil de kullanılabilir. Özellikle hastahaneler de tercih edilen lamine termal etiket, sıklıkla tercih edilir. Ortalama süresi bittiği zaman üzerinde ki şeffaf plakayı düşürür, daha sonra dış faktörlere daha az dayanıklı hale gelen lamine termal etiket yavaş yavaş kararmaya başlar. Lamine termal etiketi verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız hızlı tüketilen gıdalara yapıştırabilirsiniz.

 Ribon kullanımı gerektiren etiket türleri:

Basımı aşamasın da, ribona ihtiyaç duyulan etiket türleri diğer etiketlere oranla maliyeti daha yüksek olur. Kağıt bazlı etiketler adından da anlaşılacağı gibi kağıttan olur. Diğer etiket cinslerine göre çok daha fazla güçlü olan kağıt bazlı etiketlerin ortalama ömrü 1 yıldır. Doğru kullanımlarla bu süreyi 5 veya 6 yıla kadar çıkarabilirsiniz. Özellikle hemen satılmayan gıdaların üzerine yapıştırıldığın da verimli bir şekilde kullanılabilir.