Termal Etiketlerin Çeşitleri Hangi Amaçlar İle Nasıl Kullanılır?

İşletmelerin, bazı ürün özelliklerini, barkotlarını, fiyatlarını vb. belirtmek için etiketlere ihtiyaç duyduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız. Bu konuda farklı amaçlar için üretilmiş olan farklı etiketlerin varlığından söz etmek mümkündür. Ancak, bu etiketlerin özellikleri, birbirinden çok farklıdır. Kimisi ucuz ve uzun süre dayanmayan türden iken, kimisi de pahalı ancak uzun süre kullanım olanağı sunmaktadır. Bu özellikleri ile birbirinden ayrılan bu etiket türleri hiç şüphesiz, işletmelerin ihtiyaçlarına göre seçilecektir. Bu konuda etiketleri sunan işletmelerin, çeşitleri sunmaktan ve özelliklerini belirtmekten başka yapabilecekleri bir şey olmamakta, seçim tamamen işletmenin kendi tercihine kalmaktadır.

Kâğıt Bazlı Termal Etiket Türleri Nelerdir?

Termal etiketler, ısı ile uyumlu olan barkot yazıcılarda kullanılması gereken etiket türleridir. Bu yüzden ribon kullanımına ihtiyaç duyulmadan etikete barkot uygulama işlemi yapılabilmektedir. Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken termal etiketlerin, dış ortamın durumuna göre özellikle alkol, su vb. maddelerden etkilendiği için çabuk yıprandığı gerçeğidir.

Termal Etiketlerin Çeşitleri Hangi Amaçlar İle Nasıl Kullanılır?

 

Eko Termal Etiket

Bu etiket türü yukarıda bahsettiğimiz gibi termal özelliği olan bir barkot yazıcı tarafından ısıya maruz bırakılarak, üzerindeki termal sıvının eriyerek barkodu oluşturması sürecine dayanarak kullanılmaktadır. Eko termal etiket türünün üzerinde herhangi koruyucu bir tabaka bulunmadığı için, termal etiketler içinde en çabuk yıpranıp özelliğini yitiren etiket türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu durumun yanında termal etiketler içerisinde de en uygun fiyata mal olan etiket türüdür. Kullanım ömrü 5 ve 6 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre dışına çıkıldığında üzerindeki bilgiler uçarak kaybolmaya başlar ve zamanla etiket kararmaya başlar. Bu yönü ile çabuk olarak elde çıkarılabilecek türde ürünlerde kullanılması ileride sorun yaşamanın önlenmesi açısından önemli bir konudur.

Lamine Termal Etiket

Bu etiket türü görünüş kâğıt kalitesi gibi birçok faktör ile eko termal etikete benzese de özellikle eko termal etikete göre daha uzun süre dayanabilecek bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu durumu ortaya çıkaran eko termal etiketten en önemli farkı, termal yüzeyini koruyan bir katmanın yapılmış olmasıdır. Bu sebeple eko termale göre de maliyeti biraz daha artmakta ve %30 daha pahalı bir etiket olarak dikkat çekmektedir. Üzerine basım yapılabilmesi için eko termal etikette olduğu gibi termal basım özelliği olan bir yazıcı kullanılması gereklidir. Bu yönüyle ribon kullanımını ortadan kaldırdığı için işletmeler için maliyetleri de düşürmektedir. Lamine termal etiket, 6 ile 9 ay arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu ömür geçtiğinde üzerindeki mürekkep uçarak etiket kararmaktadır.

Bu etiket türleri, özellikle kullanım ömrü çok uzun olmayan ürünlerin barkotlarının yazımında kullanılmaktadır. Bu sebeple özellikle gıda sanayi, ilaç sanayi gibi insanlar için kritik olan sektörlerdeki ürünlerin etiketlenmesinde kullanılmaktadırlar. Bu etiketler ayrıca kağıt bazlı etiketler sınıfında yer aldığı için kendinden yapışkanlı olarak üretilmektedir. Bu durum özellikle kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle, en çok tercih edilen etiket türleri olarak dikkat çekmektedir.